تبلیغات
کرمجگان آنلاین
کرمجگان آنلاین
اولین و تنها پایگاه اینترنتی تخصصی روستای کرمجگان 
قالب وبلاگ
گزارش قم فردا از مشکل کم آبی در روستاهای بخش کهک(از جمله کرمجگان)

برای خواندن متن کامل این گزارش به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

کمبود منابع آب یکی از مشکلاتی به شمار می رود که طی سالیان اخیر گریبان ساکنان روستاهای قم را گرفته است. این مشکل در سال های گذشته کم و بیش در شهرهای تابعه این استان ادامه داشته و مسئولان مربوطه با اتخاذ تصمیماتی نه چندان بلند مدت، اقدام به رفع مقطعی مشکلات ‌کرده اند.

سال۸۸ که بحث انتقال آب رودخانه دز به قم و ساخت ۲ مجتمع آبرسانی در این استان برای رفع مشکل کم‌آبی روستاهای قم مطرح شد، کمبود اعتبار، مهم‌ترین مشکل پیش‌روی اجرایی‌شدن طرح‌ها از سوی مسئولان مربوطه عنوان می‌شد.

حالا 4 سال از آن زمان گذشته و هنوز مدیران استانی قم کمبود اعتبار را مانع اجرایی‌شدن طرح‌های جبران کم‌‌آبی قم اعلام می‌‌‌کنند. به‌خاطر همین است که هنوز دست‌کم 80 روستای قم از بی‌‌آبی رنج می‌برند و این روزها اغلب مردم منطقه کهک در خوش‌بینانه‌ترین حالت حداکثر یک‌ساعت در شبانه‌روز آب دارند. این در حالی است که کارشناسان عنوان می‌کنند چنانچه مشکل کم‌آبی قم برطرف شود بزرگ‌ترین تحول در این استان شکل می‌گیرد.

قطعی 15ساعته آب

مشکل کمبود و قطعی 15ساعته آب در بخش و شهر کهک در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از مشکلات اصلی مردم این منطقه پدیدار شده و اهالی بخش توریستی قم با این مشکل دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.

 به‌دلیل کمبود و قطعی آب، درخت‌ها و منابع طبیعی این منطقه خشک شده‌اند.

اکرم حسن‌زاده، یکی از زنان خانه دار بخش کهک در این خصوص، گفت: با وجود این وضع باید خانه‌ها را فروخت و به جای دیگری رفت.

قاسمی ورجانی، کارشناس امور اجتماعی اظهار داشت: بسیاری از روستاهای بخش کهک در طول شبانه‌روز فقط یک ساعت آب دارند و اهالی این منطقه از بی‌آبی رنج می‌برند.

وی اضافه کرد: در سال گذشته، مدیریت از آب‌و‌فاضلاب روستایی گرفته شد و به آب‌و‌فاضلاب شهری واگذار شد که این سازمان هم نتوانست خدمات مناسبی را به شهروندان کهک ارائه دهد.

قاسمی ورجانی ادامه داد: تعلل مسئولان مربوطه در اجرای این طرح باعث شده است که هزینه درنظرگرفته‌شده به‌دلیل نوسان اقتصادی‌ بالا رود تا حدی که دیگر با بودجه سابق امکان اجرای این طرح وجود ندارد.

وی عنوان کرد: حفر چاه‌های عمیق هم ‌به‌دلیل پایین‌رفتن سفره‌های آب زیرزمینی جوابگو نیست و از طرفی هم ساخت عجولانه و غیرکارشناسی مسکن مهر در این شهر و اضافه‌کردن 500 خانوار بدون ایجاد زیرساخت‌ها مشکلات این شهر را چندین برابر کرده است.

کمبود اعتبار؛ مشکل همیشگی

عضو شورای اسلامی شهر کهک اظهار کرد: روستاهای خاوه و کرمجگان در طول شبانه‌روز فقط یک ساعت آب دارند و مردم از قطعی طولانی آب در فشار هستند.

محمدرضا حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه ایستگاه فشارشکن آب 5کیلومتر تا مرکز کهک فاصله دارد افزود: اگر آب به مرکز کهک برسد خود به‌ خود مشکل کمبود آب روستاهای اطراف هم برطرف می‌شود.

وی تصریح کرد:  13میلیارد تومان برای اجرای طرح انتقال آب به 80روستا هزینه شده است و این طرح فقط 5میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد تا آب شیرین به شهر کهک برسد و مشکل حیاتی 10هزار نفر را حل کند.

مدیرعامل آبفار قم گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی قم در حال حاضر دو مجتمع آبرسانی در دست اجرا دارد که متاسفانه عدم تامین اعتبار مناسب سبب شده است که این طرح‌ها طبق پیش‌بینی‌ها جلو نرود.

80 روستای قم با کمبود آب مواجه هستند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم تعداد روستاهای مواجه با مشکل کمبود آب در این استان را 80 روستا عنوان کرد.

 مهندس سید حمید محسنی با اشاره به مشکلات خشکسالی روستاهای استان قم تصریح کرد: با توجه به اینکه طی سال های اخیر شاهد افزایش خشکسالی دراستان قم و در مناطق روستایی هستیم ، ضروریست که پروژه در نظر گرفته شده برای انتقال آب به روستاهای استان قم هر چه زودتر به بهره برداری برسد .

وی با اشاره به اینکه 80 روستا در استان قم با مشکل کم آبی مواجه هستند، خاطر نشان کرد: اگر این دو پروژه به اتمام برسد مشکل روستاها از نظر تامین آب بر طرف می شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم با اشاره به اینکه این شرکت آب رسانی به روستا های بالای 20 خانوار را در دستور کار خود قرار داده است ،افزود: البته برخی از روستاهای زیر 20 خانوار نیزکه در مجتمع های آب رسانی قرار دارند زیرپوشش خدمات این شرکت قرار می گیرند .

وی تعداد روستاهای استان قم را 154 روستا اعلام کرد و بااشاره به طرح انتقال آب با تانکر به روستاها اظهار داشت: ما در گذشته برای روستاهایی که در زمینه تامین آب با مشکل مواجه بودند ،نسبت به انتقال آب به وسیله تانکر اقدام می کردیم که با بهره برداری از این دو پروژه مهم دیگر نیازی به انتقال آب با تانکر نیست.

شبکه فرسوده آب روستای دلیل هدر رفتن بخشی از آب

علی قاسمی ورجانی اظهار داشت: متاسفانه شرکت آبفار در روستاهای استان قم آنچنان که باید و شاید به وظایف خود عمل نکرده و همین امر موجبات نارضایتی مردم را فراهم آورده است.

رییس شورای اسلامی شهرستان قم بیان داشت: وضعیت شبکه آب بسیاری از روستاهای استان قم نامناسب و فرسوده است که همین امر موجب هدررفتن مقدار زیادی آب می شود.

عدم نظارت لازم بر وضعیت بهداشتی آب روستاهای قم

قاسمی ورجانی گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی نظارت لازم را بر نحوه توزیع و وضعیت بهداشتی آب روستاهای استان ندارد و به رغم اینکه در برخی از این روستاها کمبود آب وجود ندارد، در ساعات زیادی از شبانه روز به دلیل مشکلات فنی آب قطع است.

وی اضافه کرد: این شرکت نماینده فعالی را در روستاهای قم ندارد تا از طریق آن بتواند بر وضعیت توزیع آب شرب در روستاها نظارت داشته باشد.

ضعف مدیریت؛ علت قطعی ۷۰ ساعته آب

رئیس شورای اسلامی شهر سلفچگان نیز با اشاره به اینکه شهر سلفچگان همانند دیگر شهرهای تابعه استان با مشکلات تامین آب مواجه است، گفت: اخیرا شبکه آب این شهر به مدت ۷۰ ساعت قطع بود که مورد اعتراض شدید شهروندان این شهر و مسئولان استان واقع شد.

شریفی اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی علت قطعی آب را مشکلات فنی عنوان کرده است این در حالی است که به عقیده ما علت قطعی آب مشکلات فنی نیست، بلکه ضعف در مدیریت شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوده است، چرا که در حال حاضر آب چندین روستای همجوار این شهر از طریق تانکر و از چاه‌های موجود در این شهر تامین می‌شود.

وی افزود: چاه‌های موجود در شهر فقط جوابگوی نیاز شهروندان سلفچگان است و نمی‌تواند آب مورد نیاز روستاهای همجوار را تامین کند و مسئولان برای تامین آب روستاهای همجوار باید چاره دیگر بیندیشند.

شریفی تصریح کرد: در حال حاضر شهروندان شهر سلفچگان در منطقه شهرک و دانشگاه تنها ۵ ساعت در طول روز آب دارند که این موضوع مورد اعتراض شهروندان قرار دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر سلفچگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه وضعیت آب شرب سلفچگان مطلوب نیست، گفت: از آنجایی که چندین روستا از آب شهر سلفچگان استفاده می‌کنند، همین امر موجب شده کیفیت آب شهر سلفچگان پائین آمده و کیفیت خود را از دست بدهد.

وظایف آبفار را شورای شهر انجام می‌دهد

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کهک نیز ضمن انتقاد از عملکرد آب و فاضلاب روستایی گفت: در یک زمانی اتفاق افتاده که وظایف آب و فاضلاب روستایی را شورای شهر کهک انجام داده است.

علیرضا حاج اسماعیلی بیان داشت: در ۱۰ سال گذشته شهر کهک با کمبود آب مواجه بوده است و در همین رابطه مجوز کف شکنی چاه شهر را شورای شهر گرفت، کارگر و امکانات را شورا تهیه کرد، آب دزدی و چاه های غیرمجاز را کنترل کرد تا بتواند مشکل کمبود آب را مدیریت کند، در حالی که این وظایف آب و فاضلاب روستایی بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد آب شهر کهک به دلیل فرسودگی شبکه و شکستگی لوله ها هدر می‌رود، ولی مسئولان آب و فاضلاب روستایی هیچ تصمیمی برای حل این مشکل نمی‌گیرند.


[ پنجشنبه 18 مهر 1392 ] [ 09:35 ب.ظ ] [ کرمجگان آنلاین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

شما می توانید هرگونه عکس ، فیلم و یا مطلبی در مورد روستای کرمجگان دارید به پست الکترونیک ما به نشانی kanews.online@yahoo.com ارسال کنید تا با نام خودتان (بنا به درخواست ارسال کننده) در این پایگاه منتشر شود.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.NetPowered by WebGozar

Powered by WebGozar