تبلیغات
کرمجگان آنلاین
کرمجگان آنلاین
اولین و تنها پایگاه اینترنتی تخصصی روستای کرمجگان 
قالب وبلاگ
مطلب ارسالی توسط یکی از خوانندگان کرمجگان آنلاین(مطالب ارسالی مورد تائید یا تکذیب کرمجگان آنلاین نمی باشد و صرفاً کوششی جهت انعکاس آرای یازدیدکنندگان می باشند.)

وقتی کارگزاران انوشیروان ساسانی در حال بنا کردن کاخ کسرا بودند به او اطلاع دادند که برای پیشبرد کار ناچارند برخی از خانه هایی که در نقشه بارگاه ساسانی قرار گرفته اند را نیز به قیمتی مناسب خریداری و سپس ویران کنند تا دیوار کاخ از آنجا بگذرد، اما در این میان پیرزنی هست که در خانه ای گلی و محقر زندگی می کند و علیرغم آنکه حاضر شده ایم منزلش را به صد برابر قیمت واقعی اش از او خریداری کنیم باز راضی نمی شود. چه باید کرد؟
انوشیروان گفت " از من نپرسید که چه باید کرد. خودتان بروید و بنا به رسم عدالت و روح جوانمردی با او رفتار کنید ". کسانی که از ویرانه های کاخ کسرا (ایوان مداین) بر لب دجلهء عراق دیدن کرده اند حتما دیوار اصلی کاخ را هم دیده اند که در نقطه ای خاص به شکل عجیبی کج شده و پس از طی کردن مسیری اندک باز در خطی راست به جلو رفته است. این نقطه از دیوار همان جاییست که خانهء پیرزن تنها بود و بنای کاخ را به احترام حقی که داشت کج ساختند تا خانه اش ویران نشود و تا روزی هم که زنده بود همسایهء دیوار به دیوار پادشاه ماند. از آن زمان هزاران سال گذشته است اما دیوار کج کاخ کسرا باقی مانده است تا نشانهء روح جوانمردی مردم ایران و عدل پادشاهانشان در عهد ساسانی باشد.

در دراز مدت منابع آب در هر حوضه ثابت است و بهره برداری در بالا دست بر آبدهی قنوات پائین دست موثر است. این که دو چاه تامین آب شرب روستا بر روی قنات های آسیب پذیر ده، نو و فدرز استرس وارد می نمایند بر کسی پوشیده نیست و تجربه گذشته نیز این را ثابت نموده است. عدالت این است که یکی از این چاه ها در بالادست قنات های با پتانسیل آبدهی بیشتر از قبیل، سرآشیان و یا درباغ شروع به کار کند. مسلما وقتی یکی از چاهها در بالادست این دو قنات حفر شود اثر کاهش آبدهی بر تمام قنات ها تعدیل می شود. قدرت شورا در رعایت عدالت است که نمود پیدا می کند نه تامین آب به هر قیمتی... اگر چنین شود مسلما مالکین قنات های پائین نیز دیگر معترض نمی شود و باید دید آنان که داعیه باز شدن چاه قدیمی را دارند باز هم مدعی باقی می مانند و یا جزو آن دسته اند که فقط مرگ را برای همسایه می خواهند.
آنچه در واقع مشکل آب روستا را حل می کند بهره برداری از چاه قدیم و یا حفر چاه جدید نیست چرا که چاه موجود با توجه به جمعیت ساکن دائم (1500 نفر) و فصلی (2500 نفر) و سرانه استاندارد (هر نفر روستائی 150 لیتر در روز ) آب مورد نیاز را تامین می کند.
4000×150=600000 لیتر برابر گنجایش مخزن روستا
مشکل آب روستا در حال حاضر آب به حساب نیامده است. منظور از آب به حساب نیامده آبی است که صرف مواردی غیر از شرب و بهداشت می شود. فرسودگی شبکه، خرابی کنتور ها، آب دزدی و به خصوص استفاده از آب شرب جهت مصارف کشاورزی (آبیاری باغچه ها) مواردی از آب به حساب نیامده است. فرهنگ مصرف باید درست شود. و گرنه آب قنات سرآشیان نیز جواب گوی آبیاری باغچه های حدود هزار مشترک روستا نیست.

[ سه شنبه 16 مهر 1392 ] [ 12:07 ب.ظ ] [ کرمجگان آنلاین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

شما می توانید هرگونه عکس ، فیلم و یا مطلبی در مورد روستای کرمجگان دارید به پست الکترونیک ما به نشانی kanews.online@yahoo.com ارسال کنید تا با نام خودتان (بنا به درخواست ارسال کننده) در این پایگاه منتشر شود.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.NetPowered by WebGozar

Powered by WebGozar